Proč zkusit IT?


ICT nabízí velmi žádané profese

Lidé pracující v IT se nemusejí obávat nezaměstnanosti, neboť moderní technologie se budou využívat stále více ve všech oborech. Roste význam IT oddělení ve všech firmách a institucích – každá organizace má svůj vlastní informační systém. Poptávka po IT odbornících a odbornicích výrazně převyšuje nabídku, a proto najdou snadno práci i v zahraničí. Poptávka je po všech profesích, které se podílejí na vývoji softwaru – tedy nejen po vývojářích (programátorech a programátorkách), ale také po konzultantkách a konzultantech a testerech.

ICT potřebuje nový typ komunikativních profesionálů

S pronikáním ICT do všech oborů jsou nabývají na důležitosti i tzv. soft-skills, IT odborníci musejí mít nejen technické znalosti, ale musejí být také komunikativní a empatičtí, tedy schopni naslouchat přání svých klientů, umět se vcítit do potřeb uživatelů, aby informační systémy sloužily všem – od těch nejméně zkušených až po náročnější uživatele. Důležitá je také znalost anglického jazyka.

Novými IT profesionálkami by se proto mohly stát i ženy, které jsou obecně více vnímavé k potřebám ostatních. Programátorům, kteří píší programy pro lidi, a lidé pro ně přitom nejsou vůbec důležití, už odzvonilo.

ICT nabízí vysoké platy a řadu benefitů

Platy (i nástupní) v IT oboru patří k těm nejvyšším a z důvodu velké poptávky po IT specialistech stále rostou.

ICT nabízí široké uplatnění

IT nabízí uplatnění v mnoha oblastech, nejen v programování (vývoj softwarů, informačních systémů, vytváření databází, testování) či správě systémů (instalace softwaru a hardwaru, servis, podpora a zabezpečení počítačových sítí), ale i v oblasti služeb (prodej IT, e-business, e-learning, školení, konzultace v oblasti výpočetní techniky), počítačové grafiky (tvorba multimédií, aplikace počítačového vidění při simulacích), vědy (informační technologie v medicíně, biologii atd.), internetu (webdesign, vývoj webových aplikací, webcopywriting, internetový marketing, optimalizace pro vyhledávače) i zábavě (tvorba počítačových her, počítačové animace aj.).

ICT znamená mezinárodní prostředí

Většina počítačových firem je nadnárodních, to znamená že v českých pobočkách se pracuje podle pravidel mateřských firem (amerických, německých, britských aj.) a běžně se v nich komunikuje v angličtině. V řadě nadnárodních firmách vycházejí vstříc svým zaměstnancům a zaměstnankyním pružnou pracovní dobou, možností pracovat z domova či sníženými pracovními úvazky. Řada českých IT firem zase úspěšně vyváží svá „řešení“ do zahraničí.

ICT umožňuje rychlou kariéru

Obor ICT umožňuje nejrychlejší profesní růst ve srovnání s ostatními obory. To znamená, že můžete získat významnější postavení za mnohem kratší dobu než v jiných oborech. ICT společnosti se snaží získat mladé lidi do svých týmů již na vysokých školách, schopným studentům a studentkám nabízejí nadstandardní podmínky už při nástupu. V některých firmách údajně dostávají úspěšní studenti příslib manažerského místa už po dvou letech.