Co je ICT?

ICT je zkratka oboru informačních a komunikačních technologií z anglického názvu Information and Communication Technologies.

ICT vzniklo z IT, když mezi sebou začaly počítače a celé počítačové sítě komunikovat ve velkém. Vrcholem této komunikace se stal internet či mobilní telefony. Obě zkratky se používají s anglickou výslovností, tedy AJ TÝ nebo AJ SÍ TÝ, a mohou se zaměňovat. V IT pracují ajťáci, méně častěji ajťačky. Lidé z aj tý mluví nesrozumitelnou hantýrkou, která může nezasvěcené děsit.

ICT nejsou jen počítače

Počítače jsou jen jednou z částí, ICT to jsou nejen stroje (hardware počítačů či serverů), ale i programy a aplikace (software), které strojům říkají, jak pracovat či zpracovávat informace podle potřeb a přání lidí.

Ono „C“ znamená komunikaci mezi počítači a počítačovými sítěmi. ICT je tedy i o přenosu informací, kterému daly nový rozměr internet a mobilní sítě, po nichž neustále proudí neuvěřitelné množství dat. Komunikaci zprostředkovávají i telekomunikační sítě a satelity.

ICT na každém kroku

Informační a komunikační technologie jsou v současnosti naprosto nepostradatelné, protože jsou využívány už ve všech oborech a státních institucích. Bez jejich pomoci by už jen těžko mohly fungovat úřady, obchody, banky, zdravotnictví, doprava, průmyslová výroba, vědecké instituce, média, zábavní průmysl, kulturní instituce, policie, armáda… Zkrátka ve všech oborech počítače usnadňují lidem práci.

Přesnou definici ICT můžete najít na stránkách www.jaknait.cz