Mýty o ICT
Většina lidí touží po práci, která bude zajímavá, bude člověka naplňovat a bude dobře ohodnocena. Přitom jen někteří se rozhodnou k prvnímu kroku do oboru, který nabízí řadu zajímavých profesí. A to jen proto, že uvěří mýtům o IT a lidech, kteří v něm pracují. Nenechte proto své mylné představy rozhodovat o své budoucnosti. Zde jsou některé z nich – s realitou ale mají jen málo společného.
IT je jen pro kluky
Počítač není hračkou jen pro kluky a v ICT nemusejí pracovat jen muži. Stejnou šanci na úspěch mají i dívky. Důkazem jsou příběhy IT žen, které si můžete přečíst na těchto stránkách. Nebo fakt, že první program pro prehistorický „počítač“ napsala žena – Ada Lovelace. Byl to seznam instrukcí na děrných štítcích pro analytický stroj britského matematika Charlese Babbage, se kterým úzce spolupracovala a který je považován za duchovního otce počítačů.
Počítačům kluci rozumějí asi tak jako holky
Talent „na počítače“ není pro kluky automatický, jen se nebojí a mají o svých technických předpokladech vysoké mínění (a často neoprávněné). Důkazem je to, že pouhá třetina studentů dokončí svá studia informatiky na vysokých školách – narozdíl od hrstky dívek, které když už se pro informatiku rozhodnou, tak ji úspěšně vystudují.
Svědčí o tom i skutečnost, IT firmy jen těžko mezi muži-experty hledají ty pravé, kvalitní zaměstnance. Podle nich je úroveň odborníků slabá, absolventům technicky zaměřených škol chybějí komunikační dovednosti, neumějí cizí jazyky a dokonce jejich technické znalosti nejsou dostatečné.
Nudná práce pro samotáře
Lidé pracující u počítačů jsou považováni za podivínská a asociální individua, dávající přednost virtuálnímu světu a komunikaci skrze obrazovku. Práce s počítači přitom znamená týmovou práci a styk se zákazníky a uživateli.
Na jednoduché aplikaci či programu pracuje řada lidí, kteří spolu musí spolupracovat a komunikovat. A programy musejí odpovídat širokému spektru potřeb jeho uživatelů, takže ti, kteří programy vymýšlejí, nemohou být asociální, naopak musejí být velmi empatičtí, musejí se vcítit do chování a potřeb běžných uživatelů a musejí reagovat na jejich připomínky a problémy. IT profesionálové musejí být schopni pracovat společně na jednom úkolu a také komunikovat se zákazníky a uživateli.
IT není kreativní, ani zábavné
Opak je pravdou, IT odborníci stále hledají nové způsoby řešení, inovativní postupy, využívají nové možnosti, které jim technologie přinášejí, vítáni jsou lidé s neotřelými nápady. Práce s programy a počítači připomíná někdy detektivní práci, při které se řeší záhada – technický problém. Pátrá se po příčinách, hledají se cesty, jak problém odstranit a znemožnit jeho opakování do budoucna.
Řadu kreativních profesí nabízí oblast vývoje multimédií, které tvůrci obohacují o animace, videosekvence, zvuky a hypertextové odkazy – tvorba multimediálních encyklopedií, atlasů, virtuálních muzeí a galerií, vzdělávacích multimédií pro výuku všech předmětů od matematiky přes dějepis či jazyky. Multimédia rozhodně nemohou tvořit nudní a nekreativní lidé, a co teprve počítačové hry!
Každý rok se objevují na trhu nové a nové počítačové hry – graficky dokonalejší hry či pokročilejší verze. Hry se objevily spolu s osobními počítači – nejdříve to byly jednoduché plošné skládačky (např. tetris), dnes jsou hry trojrozměrné, doplňueje hudba, zvuky, dají se ovládat už i lidským hlasem – střílečky, hry simulující jízdu či let, dobrodružné hry, interaktivní filmy. I toto je IT – práce pro hračičky.
IT je jen pro matematické šílence
Zájem o matematiku a její dobrá znalost samozřejmě při práci s počítači pomáhá, ale člověk nemusí být matematický génius, aby se mohl prací v IT živit. Práce s počítačem vyžaduje řadu jiných dovedností než jen jednostranný matematiku, a čím širší dovednosti jsou, tím větší je šance na uplatnění. IT nepotřebuje úzce zaměřené jedince, vítáni jsou ti, kteří dokáží pracovat v týmu a dobře komunikují.
Obraz IT v médiích
Sandra Bullock jako programátorka Angela Benettová, které po síti ukradnou identituVšechny tyto mýty jsou živeny médii – noviny, časopisy, rozhlas i televize věrně a zřejmě i nevědomky odrážejí všechny stereotypy o ICT jako mužského oboru, který je vhodný pro technické šílence. Výjimkou jsou hollywoodské filmy, ve kterých se ošlivé programátorky objevit prostě nemohou – jednou z nejznámějších fešných hollywoodských programátorek byla Sandra Bullock ve filmu Síť.
Nenechte se proto médii zmást, i když se v nich ženy v roli IT odbornic neobjevují, neznamená to, že neexistují.
Z analýzy rozhovorů a dalších textů zveřejněných v roce 2002 v Mladé frontě Dnes, které se věnovaly profesionálům a profesionálkám ICT, vyplývá, že obor ICT byl převážně reprezentován jako mužský.
Obor IT je vděčným terčem pro nejrůznější parodie. Například klip White and Nerdy amerického imitátora Wierda Al Yankovice zobrazuje jednoho z IT typů – nerda, maminčina mazánka a dětinu, který miluje Hvězdné války (a má svělý matematický mozek). S bílým rapujícím nerdem se nechtějí kamarádit Afroameričané… Skvělá parodie na druhou.
Legraci z IT si dělá také britský sitcom IT Crowd, ve kterém se objevuje typický líný ajťák, který pohrdá obyčejnými smrtelníky, kteří potřebují jeho pomoc. Živí se jídlem z automatů a má pubertální humor. Jeho parťák je prototypem nerda, který neumí komunikovat s ničím, co nemá klávesnici. Dvojice dostane novou šéfku IT oddělení, která samozřejmě vůbec nerozumí počítačům…