Mýty o ICT

IT není kreativní, ani zábavné

Opak je pravdou, IT odborníci stále hledají nové způsoby řešení, inovativní postupy, využívají nové možnosti, které jim technologie přinášejí, vítáni jsou lidé s neotřelými nápady. Práce s programy a počítači připomíná někdy detektivní práci, při které se řeší záhada – technický problém. Pátrá se po příčinách, hledají se cesty, jak problém odstranit a znemožnit jeho opakování do budoucna.

Řadu kreativních profesí nabízí oblast vývoje multimédií, které tvůrci obohacují o animace, videosekvence, zvuky a hypertextové odkazy – tvorba multimediálních encyklopedií, atlasů, virtuálních muzeí a galerií, vzdělávacích multimédií pro výuku všech předmětů od matematiky přes dějepis či jazyky. Multimédia rozhodně nemohou tvořit nudní a nekreativní lidé, a co teprve počítačové hry!

Každý rok se objevují na trhu nové a nové počítačové hry – graficky dokonalejší hry či pokročilejší verze. Hry se objevily spolu s osobními počítači – nejdříve to byly jednoduché plošné skládačky (např. tetris), dnes jsou hry trojrozměrné, doplňueje hudba, zvuky, dají se ovládat už i lidským hlasem – střílečky, hry simulující jízdu či let, dobrodružné hry, interaktivní filmy. I toto je IT – práce pro hračičky.

IT je jen pro matematické šílence

Zájem o matematiku a její dobrá znalost samozřejmě při práci s počítači pomáhá, ale člověk nemusí být matematický génius, aby se mohl prací v IT živit. Práce s počítačem vyžaduje řadu jiných dovedností než jen jednostranný matematiku, a čím širší dovednosti jsou, tím větší je šance na uplatnění. IT nepotřebuje úzce zaměřené jedince, vítáni jsou ti, kteří dokáží pracovat v týmu a dobře komunikují.