Mýty o ICT

Obraz IT v médiích

Sandra Bullock jako programátorka Angela Benettová, které po síti ukradnou identituVšechny tyto mýty jsou živeny médii – noviny, časopisy, rozhlas i televize věrně a zřejmě i nevědomky odrážejí všechny stereotypy o ICT jako mužského oboru, který je vhodný pro technické šílence. Výjimkou jsou hollywoodské filmy, ve kterých se ošlivé programátorky objevit prostě nemohou – jednou z nejznámějších fešných hollywoodských programátorek byla Sandra Bullock ve filmu Síť.

Nenechte se proto médii zmást, i když se v nich ženy v roli IT odbornic neobjevují, neznamená to, že neexistují.

Z analýzy rozhovorů a dalších textů zveřejněných v roce 2002 v Mladé frontě Dnes, které se věnovaly profesionálům a profesionálkám ICT, vyplývá, že obor ICT byl převážně reprezentován jako mužský.

Obor IT je vděčným terčem pro nejrůznější parodie. Například klip White and Nerdy amerického imitátora Wierda Al Yankovice zobrazuje jednoho z IT typů – nerda, maminčina mazánka a dětinu, který miluje Hvězdné války (a má svělý matematický mozek). S bílým rapujícím nerdem se nechtějí kamarádit Afroameričané… Skvělá parodie na druhou.

Legraci z IT si dělá také britský sitcom IT Crowd, ve kterém se objevuje typický líný ajťák, který pohrdá obyčejnými smrtelníky, kteří potřebují jeho pomoc. Živí se jídlem z automatů a má pubertální humor. Jeho parťák je prototypem nerda, který neumí komunikovat s ničím, co nemá klávesnici. Dvojice dostane novou šéfku IT oddělení, která samozřejmě vůbec nerozumí počítačům…