Ženy v IT

Ženy sice počítače využívají téměř stejně jako muži, v oboru ICT jsou však stále vzácností. V současnosti jsou ženy v České republice v ICT zastoupeny pouze 13 procenty. To by se mělo změnit, protože již nyní je IT odborníků nedostatek a situace bude s dalším rozvojem ICT kritická. Přichází řada na ženy, které se technickým oborům automaticky vyhýbají. A to je škoda jak pro ženy, tak pro obor. Vstoupit do oboru, který je vnímán jako mužský, vyžaduje odvahu. Tu mohou ženy se zájmem o IT načerpat z příběhů žen, které se v ICT prosadily a které se podělily o své zkušenosti na těchto stránkách.

Patří jim velký dík za jejich čas a ochotu!

Ženy v IT

Kathleen Antonelli

Kathleen „Kay“ McNulty Mauchly Antonelli (1921–2006) byla jednou z žen zaměstnaných jako lidské „počítače“ během 2. světové války a později se stala jednou z prvních programátorek.

Anita Borg

Anita Borg (1949–2003) byla jednou z mála žen, které dosáhly v USA doktorského titulu v počítačových vědách a s úspěchem se prosadila ve vývojových týmech významných IT společností. V 80. letech 20. století začala jako jedna z prvních IT profesionálek usilovat o větší zapojení žen do IT. Na její počest Google uděluje od roku 2004 stipendium Anity Borg.

Grace Hopper

Grace Hopper (1906–1992) byla jednou z nejvýznamnějších počítačových programátorů pionýrské éry výpočetní techniky, neboť je autorkou prvního kompilátoru pro programovací jazyk.

Ada Lovelace

Jednou z nejpozoruhodnějších postav počítačové historie je Ada Lovelace (1815–1852), dcera slavného anglického básníka Lorda Byrona, která se podílela na vývoji předchůdce dnešních počítačů a která je považována za historicky první programátorku vůbec.

Jana Pradlová

IBM Learning Partner for Czech Republic, IBM Learning CEMA (vedoucí interního vzdělávání)

Zdena Rábová

Doc. Ing. Zdena Rábová, CSc. (1936–2006) jako reprezentantka žen-inženýrek patřila k ojedinělým osobnostem nejen v rámci Fakulty informačních technologií, na níž působila, ale i v technickém vysokoškolském vzdělání vůbec. Podílela se na vytvoření a vývoji samostatného počítačového oboru v České republice i na tvorbě všech studijních plánů a programů v softwarových oblastech. Byla zakladatelkou brněnské školy modelování a patřila k předním odborníkům v této oblasti v celé republice.