Anita Borg

Anita Borg (1949–2003) byla jednou z mála žen, které dosáhly v USA doktorského titulu v počítačových vědách a s úspěchem se prosadila ve vývojových týmech významných IT společností. V 80. letech 20. století začala jako jedna z prvních IT profesionálek usilovat o větší zapojení žen do IT. Na její počest Google uděluje od roku 2004 stipendium Anity Borg.

Narodila jako Anita Borg Naffz 17. ledna 1949 v Chicagu a vyrůstala v Palatine ve státě Illinois, v Kaneohe na Hawaii a Mukilteo ve státě Washington.

Matematiku a vědu si oblíbila již v dětství díky své matce. „Učila mě, že matematika je zábava, a tak jsem myslela, že by to tak mohlo být.“

Po získání doktorátu v roce 1981 na New York University pracovala ve vývojových týmech řady počítačových firem a její úspěch byl považován za výjimku potvrzující pravidlo.

Dvanáct let strávila ve výzkumné laboratoři společnosti Digital Equipment (dnešní Compaq), později pracovala jako inženýrka v laboratoři Network Systems v kalifornském Palo Altu na projektu MECCA Communications and Information Systems.

V rámci tohoto projektu vyvinula metodu na generování celé adresní cesty, která se začala využívat pro analyzování a návrh vysokorychlostních paměťových systémů.

Anitě Borg neunikl nedostatek žen v IT oboru a začala usilovat o větší a aktivní zapojení žen do počítačových věd. V roce 1987 založila on-line komunitu žen Systers neboli Sisters in Operating Systems („sestry v operačních systémech“).

Zpočátku byly Systers malou e-mailovou konferencí žen pracujících v IT, časem se Systers staly komunitou, která nabízí ženám prostor pro výměnu rad a diskuse, které se týkají nejen profese, ale i problémů, s nimiž se ženy v IT mohou setkávat.

V roce 1994 založila technickou konferenci pro ženy nazvanou na počest jedné z prvních programátorek „Grace Hopper Celebration of Women in Computing“, na níž ženy diskutují o odborných otázkách.

„První konference byla převratná událost pro všechny zúčastněné, byly jsme unešené. Poprvé v životě jsme seděly v jedné místnosti s dalšími 400 technicky zaměřenými ženami,“ uvedla Maria Klawe, tehdejší děkanka pro aplikovanou vědu a inženýrství na Pricetonské univerzitě.

V roce 1997 založila Institut pro ženy a techniku (Institute for Women and Technology) díky podpoře společnosti Xerox. Anita Borg si od institutu slibovala získání většího počtu žen do procesu vývoje informačních technologií, neboť byla přesvědčena pouze ženy mohou vytvořit nástroje, které jim budou vyhovovat.

„Na celém světě se ženy nepodílejí na vývoji nových technologií, které ovlivňují jejich životy. Není to dobré ani pro ženy, ani pro svět… Ženy musí zaujmout svá místa u stolu, kde se vytvářejí technologie pro budoucnost,“ uvedla Anita Borg.

V roce 1999 ji prezident Bill Clinton jmenoval členkou komise, která měla prosazovat větší zapojení žen a menšin do vědy a techniky.

V roce 2003 Anita Borg zemřela v 54 letech v důsledku mozkového nádoru a institut byl na její počest přejmenován na Institut Anity Borg.

Anita Borg za svého života získala řadu významných ocenění. Na její počest zavedl Google v roce 2004 stipendium Anity Borg pro mladé inženýrky. Google tak chce zviditelnit úspěšné ženy, které se mají stát vzorem pro ostatní dívky a ženy.

„V Česku ho získalo několik velmi šikovných dívek a já se s nimi měla možnost setkat na večeři v Praze. Určitě stojí za to požádat o něj požádat,“ uvedla v rozhovoru pro Zkus IT slovenská inženýrka Petra Popluhárová, která pracuje v centrále Googlu v Silicon Valley.