Heráňová, Dana

webdesignérka

Příběh Dany Heráňové může být velkou motivací pro rodiče na mateřské, protože Dana se vypracovala na uznávanou webdesignérkou samostudiem během mateřské „dovolené“.

„V tvorbě webových stránek jsem se opravdu ‚našla‘, práce je pro mne skutečný koníček, někdy až posedlost.“

Dana nepracuje ve webdesignérském studiu, ačkoli takové nabídky už dostala, ale z praktických důvodů dává přednost práci na volné noze (tedy na živnostenský list) z domova.

„Kromě designu dělám vše sama, takže má práce je celkem pestrá – návrh struktury a uspořádání webu, tvorba HTML šablon (má oblíbená činnost), programování, někdy i píši či upravuji texty.“

V posledním roce spolupracuje na některých zakázkách s kolegy z Plaváček webdesign. „Hlavně na větších zakázkách v oblasti tvorby e-shopu a přicházím na to, že i dělba práce může mít něco do sebe.“

Pracovní dobu přizpůsobuje potřebám svým, své rodiny a svého psa. „Od osmi do dvou mám klid na práci, protože děti jsou ve školce a škole, asi hodinku trávím venku se psem a leckdy u toho vymyslím i řešení problému, který se mi doma vyřešit nedařilo.“

Poté se věnuje dětem, ale v případě potřeby je stále připravena pracovat.

„V kuchyni mám na stole notebook a když je třeba, vyřídím e-mail, po skype něco proberu s kolegou, udělám nějaké jednodušší změny, které nevyžadují hlubší ‚ponor do problému‘, ale na soustředěnou práci to není.“

Na tu dochází opět večer, když děti spí. „Ale zrovna nedávno jsem si dala předsevzetí, že budu večerní, noční a víkendovou práci omezovat, protože po podobných ‚zátazích‘ začínám pociťovat dlouhodobou únavu. Nicméně někdy je to nutné,“ přiznává Dana.

IT kořeny

To, že se Dana „našla“ ve webdesignu ale není náhoda. IT se věnuje celá její rodina a Dana začala s programováním už na gymnáziu – je absolventkou speciální třídy zaměřené na programování na Gymnáziu Arabská, která tam má dlouhou tradici.

„Začátky byly ještě za komunismu trošku skromné. Ve škole jsme na hodinách programování hodně kreslili vývojové diagramy, což mne – přiznám se – moc nebavilo, občas jsme využívali počítače IQ 151,“ vzpomíná Dana na IT začátky.

„Kromě designu dělám vše sama, takže má práce je celkem pestrá – návrh struktury a uspořádání webu, tvorba HTML šablon (má oblíbená činnost), programování, někdy i píši či upravuji texty.“

„Jinak jsme chodili do počítačových laboratoří vysokých škol, na ČVUT do Dejvic a později na Karlovo náměstí. Svůj první program jsem tu vyděrovala na děrnou pásku, vhodila smotanou do krabice a čekala na výpis chyb, bylo jich asi 20.“

Po gymnáziu si Dana vybrala obor učitelství matematiky a informatiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK. „Na Matfyzu se mi líbilo, bylo tam dost lidí lehce ulítlých, takže jsem měla pocit, že jsem mezi svými.“

Za studií externě učila na Gymnáziu nad Alejí a po promoci nastoupila jako na Gymnázium Jana Keplera, kde strávila čtyři krásné roky, a kde v době prvních webových stránek a začátků Seznamu vytvořila první stránky pro „své“ gymnázium. „Ty stránky už samozřejmě dávno neexistují.“

Z gymnázia odešla na mateřskou dovolenou a během ní ji zájem o tvorbu webu neopustil – ba právě naopak.

„Po krátké době začala trpět tím, že jsem byla najednou sama v novém bydlišti – odstěhovali jsme se z Prahy do Buštěhradu, a já se potřebovala zaměstnat ještě něčím jiným než jen péčí o miminko.“

Tehdy dostala nápad vytvořit web Buštěhradu, který se postupně po těžkých začátcích a nejrůznějších peripetiích z neoficiálního webu stal webem oficiálním, prošel zásadními přeměnami až do dnešního stavu.

„Strávila jsem s ním neskutečné množství času, první roky zcela zdarma, nyní za symbolickou odměnu, ale hodně jsem se na něm naučila. Druhým mým tehdejším webíkem byly stránky našeho hovawarta, také nesčetněkrát předělávané.“

V této fázi bylo pro Danu velmi důležité, že ji v jejím zájmu o webdesign podporoval manžel, který jí vytvářel „technické zázemí“.

Samostudium po internetu

Protože se Dana učila všechno sama ze zdrojů na internetu, měla pro ni zásadní význam změna připojení na internet z pomalého vytáčeného na rychlé bezdrátové.

„Najednou jsem měla pohodlně k dispozici velké množství nových zdrojů, které jsem začala studovat (Interval, Jak psát web, blogy Petra Staníčka a Plaváčka a mnoho dalších).“

Zpočátku sice utrpěla mírný šok, když zjistila, že jsou mnohé její výtvory technicky dost zaostalé, ale Danu to naštěstí motivovalo.

„Objevila jsem kouzlo moderního HTML kódování, myšlenku oddělení obsahu a vzhledové složky webu pomocí CSS, problematiku přístupnosti.“

„Po skončení mateřské bylo opravdu příjemné zjištění, že mám dveře otevřené i do takových firem, jako je například Symbio, a že kolegové na mou práci hledí s respektem.“

Dana přiznává, že učení někdy i „bolelo“: „Zvláště při nutnosti sladit profesní zájmy s péčí o děti, ale to by bylo problematické i v jiné profesi.“

Postupně přišly první zakázky a její weby byly úspěšné – stránky Buštěhradu byly v celostátní soutěži o nejlepší web měst a obcí Zlatý erb v roce 2005 vyhodnoceny jako 4. nejlepší stránky města v České republice a získaly i Zvláštní cenu ministra vnitra za nejlepší bezbariérovou přístupnost, web ZŠ a MŠ Oty Pavla Buštěhrad byl odbornou porotou vyhodnocen jako 4. nejlepší projekt v soutěži Interzen 2007, tři z Daniných webů jsou umístěny v galerii Moderní web – top českého a slovenského webdesignu a několik jejích webů je součástí katalogu v katalogu Blind friendly web.

Dana si také vydobyla uznání zkušených kolegů. „Po skončení mateřské bylo opravdu příjemné zjištění, že mám dveře otevřené i do takových firem, jako je například Symbio, a že kolegové na mou práci hledí s respektem.“

Dana nicméně chce i nadále pracovat z domova – právě tuto možnost považuje za velkou výhodu, protože jí to ulehčuje provoz domácnosti s dětmi a navíc:

„Od jara do podzimu můžu pracovat venku v besídce, na zahrádce to kvete, ptáci poletují, na kameni se vyhřívá ještěrka, pro mne ideální pracovní prostředí. Ruch města mi nechybí, po návratu do Prahy netoužím, dokonce jsem si nedávno uvědomila, že se tam už vůbec necítím dobře.“

Podle Dany sice práce doma s sebou samozřejmě nese i určité nevýhody – například jí občas vadí určitá sociální izolovanost.

„Jsem spíše lehce introvertní, takže někdy mi to někdy i vyhovuje. Navíc netrpím vysloveně nedostatkem komunikace, každou chvíli mám někoho na Skype, komunikuji s klienty i kolegy, ale spíše živých lidí potkávám méně, než je běžné.“

Výhodou je pro Danu samozřejmě to, že dělá práci, která ji velmi baví a zároveň je i slušně finančně ohodnocená. „Určitě bych neměnila. Co mne nebaví, je vyřizování administrativních záležitostí, osypu se z každého formuláře i návštěvy úřadu.“

Široké uplatnění i pro ženy

Dana si nemyslí, že by fakt, že je ženou v IT, nějakým způsobem ovlivňoval její práci či vztahy s klienty.

„Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Práce mám dostatek, takže ani nemám důvod to nějak řešit. Kdo si mne vybere, nejprve si pečlivě prohlédne výsledky mé práce a přijde právě proto, že se mu zalíbily – takže má výchozí pozice je vždy dobrá.“

„Širší možnosti pro ženy v IT bych viděla v oborech, v nichž mohou uplatnit svou přirozenou empatii, komunikativnost, estetické cítění, pečlivost a smysl pro detail, ženskou vynalézavost.“

„Někdy to možná zapůsobí i pozitivně, jeden klient se mi svěřil, že má ze spolupráce se mnou příjemný pocit, protože na něj ‚nedělám ramena‘ a vše mu srozumitelně vysvětlím, nestydí se mne na nic zeptat. Možná se jako žena opravdu dovedu lépe vcítit do nejistoty klienta, který rozumí svému oboru, ale moc nerozumí webu a potřebuje poradit a pomoci.“

S kolegy Dana také vychází bez problémů. „Respektují mne a našla jsem mezi nimi několik opravdu dobrých přátel. Někdy je to možná spíš i výhoda, být v ženské menšině mezi mnoha muži, rozhodně mi přijde daleko horší být součástí čistě ženského kolektivu, tam bývají vztahy mnohem složitější.“

Nepoměr žen a mužů v IT si vysvětluje skutečností, že celkově vládne atmosféra, že se jedná o doménu mužů, a děvčata příliš nenapadne, že by se mohly také pokusit do těchto oborů proniknout a mnoho žen možná ani netuší, jak široké jsou možnosti uplatnění a co obnášejí.

„Širší možnosti pro ženy v IT bych viděla v oborech, v nichž mohou uplatnit svou přirozenou empatii, komunikativnost, estetické cítění, pečlivost a smysl pro detail, ženskou vynalézavost. Takže třeba v oblasti tvorby grafiky, navrhování a testování použitelnosti uživatelských rozhraní, správy webových stránek, zajímavé možnosti by se myslím našly také v oblasti reklamy třeba při správě PPC kampaní, či v copywritingu.“

Více o práci Dany a webdesignu obecně najdete na jejích stránkách www.webmasterova.cz.

březen 2008