Petra Cross (dříve Popluhárová)
software engineer (developer) v Google
Pracuje jako softwarová inženýrka v centrále Google v Mountain View v Kalifornii, kam nastoupila v roce 2005 jako historicky první česko-slovenský inženýr/ka.
„Nejsem programátorka, ale software engineer (developer). Programátoři jen píší kód, zatímco softwaroví inženýři mají větší rozsah zodpovědnosti – návrh celých systémů, jejich implementaci (včetně programování), testování, údržbu, integraci s jinými aplikacemi, „deployment“, celý životní cyklus softwaru,“ vysvětluje Petra náplň práce softwarové inženýrky ve Spojených státech.
Petra vyvíjí software, který umožňuje kolegům ve websearch týmu zjistit, zda jejich nové algoritmy produkují lepší seznam výsledků než dosavadní algoritmy.
„Vyvíjím celý systém, ale také jednotlivé aplikace na vyhodnocování relevantnost výsledků vyhledávání. Používám hlavně programovací jazyk Java, ale i C++, Python, bash, JSP a další speciální Google jazyky, které nejsou veřejnosti známé.“
Vedle svých pracovních „povinností“ může Petra věnovat až 20 procent pracovní doby vlastnímu projektu. „Říká se tomu ‚20% project‘ a každého čtvrtroku se mohu zabývat něčím jiným.“
„Jsem velmi tvořivý člověk a tvorba softwaru moji potřebu kreativity naplňuje.“
Možnost věnovat jeden den v týdnu tomu, co vývojáře zajímá, zavedli zakladatelé Googlu Larry Page a Serge Brin, aby podpořili inovaci a nové nápady. V rámci dvacetiprocentního projektu vznikly například služby Google News a Gmail.
„Je to opravdu velmi kreativní prostředí a člověk se hodně naučí,“ říká Petra, která je sama důkazem, že to v Googlu funguje.
V rámci svého dvacetiprocentního projektu pomáhala lokalizovat funkci „měli jste na mysli“ pro Česko a Slovensko, s níž se může setkat každý při vyhledávání na Googlu a splete se při psaní vyhledávaného slova – funkce „měli jste na mysli“ mu nabídne slovo či slovní spojení bez překlepů. Také v Čechách rozšiřuje povědomí o stipendiu Anity Borg určenému ženám.
Den v Googleplexu
Typický pracovní den pro Petru začíná většinou mezi 10. a 11. hodinou a Petra se ve své osmihodinové pracovní době věnuje střídavě, anebo zároveň, mnoha různým aktivitám.
V Googlu si Petra může odskočit třeba ke kulečníku, foto Trevor Blackwell
„Vyřizuji e-maily, které se týkají našeho softwaru, kontroluji napsané kódy kolegů, kteří o to požádali, píši pro ně „code reviews“ a sama posílám své kódy na review (code review je žádost o kontrolu kódu, který inženýr vytvořil a chce přidat do databáze kódů), řeším chyby, které se objevují v již vytvořeném softwaru, pomáhám kolegům, kteří mají problémy s našimi aplikacemi, píši nový kód (přidávám „features“), opravuji existující kód, chodím na meetingy a přednášky s různými inženýrskými týmy.“
To vše v prostorách Googleplexu, který po celém světě proslul pohádkovými pracovními podmínkami, které mají udržovat tvůrčí a hravou atmosféru.
Zaměstnancům zpříjemňují práci masáže, lávové lampy, palmy, velké houpací sítě, křesla na mikrospánek, mohou si zacvičit v posilovně, zahrát plážový volejbal, fotbálek nebo si brát s sebou do práce děti a psy, samozřejmostí je široký výběr gurmánského jídla a nápoje zdarma, které jsou k dispozici non-stop.
Že to tak doopravdy funguje, že to není jen mýtus o Googlu, Petra potvrzuje: „Je to práce jako každá jiná a dělají ji muži i ženy. Nikdo tu nekroutí hlavou nad tím, že jsem inženýrka. Tento nepoměr cítím, jen když přijedu na Slovensko a někteří lidé se mě nechápavě ptají, proč dělám inženýrku.“
„Na oběd chodím většinou s kolegy do některé z našich kafetérií. Po obědě vezmu svou Shih-Tzu fenku Fluffy, která se mnou chodí do práce, na vycházku do parku. Kolem čtvrté jdu na smoothie nebo jiný snack. Večer chodím většinou do posilovny, večeřím opět v některé z kafetérií a pak jdu domů.“
Není proto divu, že do Googlu přijde každý den 1 300 životopisů uchazečů o práci z celého světa. „Silicon Valley je plné geniálních inženýrů a vědců a já si uvědomuji, že mám velké štěstí pracovat v tomto vysoce motivujícím prostředí.“
Štěstí ovšem přeje připraveným – a Petra na práci v americké IT firmě byla připravená skvěle.
Čtyři roky studovala na Fakultě řízení a informatiky Žilinské univerzity, odkud pochází. Diplom inženýrky získala na americké Santa Clara University, kde studovala nejdříve Computer Engineering a později Computer Science. Ještě v Praze složila testy SAT a TOEFL z angličtiny. Po roce práce pro start-up poslala životopis do Googlu, který personalisty v záplavě dalších zaujal a ozvali se jí.
„Pak následoval telefonický pohovor s inženýrem a poté pět osobních pohovorů se softwarovými inženýry,“ popisuje přijímací proces, který trval celkem pouhých 14 dní.
V této souvislosti upozorňuje, že pro Google nejsou důležité jen zkušenosti, ale dokázat, že je člověk kreativní a schopný se rychle učit nové technologie, protože v Googlu se často používají technologie, které není možné se naučit někde jinde.
Kreativní technika
Petra si vybrala techniku, protože jí vždy zajímala a také ji považuje za oblast, která nabízí mnoho možností sebevyjádření. „Jsem velmi tvořivý člověk a tvorba softwaru moji potřebu kreativity naplňuje.“
V tom spatřuje Petra největší výhody své práce. „Člověk se neustále sebezdokonaluje, vzdělává, přidává nové schopnosti a zkušenosti do svého ‚repertoáru‘, pomáhá novým kolegům, zákazníků, a víc a víc si uvědomuje, že dokáže vytvořit software, který by dříve nedokázal navrhnout.“
Petra je přesvědčená, že když se chce, všechno jde. „Opravdu se divím, že se některé ženy bojí pustit do studia techniky. Vůbec to nechápu.“
„Když si určím nějaký cíl, tak prostě musím udělat všechny kroky k jeho dosažení. A kroky nemusí být velké. A když jsou velké, musím si je rozdělit na víc menších kroků. Je důležité soustředit se na to, co člověk právě dělá, a nescházet z cesty.“
Zatím si uvědomuje jednu nevýhodu své práce, a tou jsou případné zdravotní problémy spojené s intenzivní prací u počítače.
„Je třeba si dát pozor na RSI (Repetitive Strain Injury). Znám několik softwarových inženýrů, kteří museli v jeho důsledku podstoupit operaci karpálního tunelu. Prevencí je ergonomické pracovní prostředí. Já osobně používám velmi ergonomickou klávesnici značky Goldtouch a vertikální myš značky Evoluent. Naše ergonomistky mi také nastavily správnou výšku stolu, židle a monitoru.“
Polovina žen
V Googlu není Petra jako žena žádnou výjimkou. „Připadá mi, že žen je tu polovina. Některé týmy mají víc žen, některé víc mužů.“ V Googlu podle ní pracuje v Silicon Valley žen-inženýrek nejvíce.
V celém Silicon Valley ale nevidí absolutně žádnou diskriminaci, žádné předsudky. „Je to práce jako každá jiná a dělají ji muži i ženy. Nikdo tu nekroutí hlavou nad tím, že jsem inženýrka. Tento nepoměr cítím, jen když přijedu na Slovensko a někteří lidé se mě nechápavě ptají, proč dělám inženýrku. A to je určitě problém. Potřebujeme všeobecnou osvětu a změnu vnímání schopnosti žen.“
S informatikou začínala jako 14tiletá na střední škole – programovala v Pascalu
První počítač byl Intel 286, měl 20 MB hard disk a OS Windows 3.1.
Používala ho na psaní textů v programu T602 a hrála miny a solitaire.
Google proto šíří tuto osvětu mezi studentkami základních škol a Petra často vidí skupinky školaček na exkurzích v Googlu.
„V roce 2006 jsem navštívila ‚Konferenci žen v inženýrství‘ v Kansas City. Ženy pracují opravdu ve všech oblastech inženýrství, od návrhu strojů na výrobu cereálií, až po raketoplány.“
Petra se snaží o osvětu sama – a nejen na těchto stránkách. „Jako dobrovolnice pomáhám šířit povědomí o stipendiu Anity Borg, které je určené ženám v technických oborech. V Česku ho získalo několik velmi šikovných dívek a já se s nimi měla možnost setkat na večeři v Praze. Určitě stojí za to požádat o stipendium na www.google.com/anitaborg.“
Petra se na Slovensko i do Čech vrací i kvůli dalším aktivitám. „V říjnu jsem měla prezentaci o vývoji internetu na své alma mater – na univerzitě v Žilině, kde mě přijali velmi srdečně, a ocenili, že bývalá studentka informuje o situaci v praxi. Také jsem s kolegy prezentovala na ČVUT v Praze pro studenty DIS.“
Malý počet inženýrek v Česku a na Slovensku je podle Petry důsledek výchovy a starých stereotypů o rolích mužů a žen ve společnosti. „Muži se vždy prosazovali v technických oborech a mají v tom mnohaletý náskok. Ale žijeme v 21. století, a opravdu není důvod, aby to tak bylo i nadále.“
A na závěr tip pro dívky, které váhají: We can do it!
Více se o Petře můžete dočíst v on-line rozhovoru na iDnes.
A více o Googlu si můžete přečíst v knize Google story, která vyšla i v češtině.
{únor 2008}